İnfertilitenin Yaşla İlişkisi

infertilitenin-yasla-iliskisi

İnfertilitenin görülme oranı 30 yaşın altındaki kadınlarda %10’dur. Bu oran yaşın artmasına paralel olarak artmaktadır. 35’li yaşlardan itibaren infertilite oranında belirgin bir artış gözlenmektedir. 40’lı yaşlarda bu oran %30-32, 45 ve üstü yaşlarda %85 civarındadır.

İnfertilitedeki bu artışın nedeni 35’li yaşlardan itibaren yumurtlamanın her ay düzenli olamaması ve yumurta kalitesinin de giderek bozulmasıdır. Yaşla birlikte sadece gebe kalma şansı azalmamakta aynı zamanda düşük riski de artmaktadır.

Günümüzde gelişmiş ülkelerde ve bizde evlilik yaşı ve gebe kalma yaşı giderek artmaktadır. Gebe kalma yaşını evlilik yaşından bağımsız olarak ele alabiliriz. Çiftler bazen normal yaşlarda evleniyor fakat gebe kalmayı çeşitli nedenlerle erteliyor ve gebe kalma yaşını yükseltiyorlar, bazen da ileri yaşta evlenmesine rağmen gebe kalmayı çok erteliyorlar ki bu hiç doğru değil.

Evli bir çift mutlu bir evlilikleri olduğuna inandıkları andan itibaren gebe kalmayı ertelememelidir. Evlilik yaşının ve gebe kalma yaşının yükselmesindeki en önemli nedenler:

  • Gençlerde özlemlerin değişmesi,
  • Yüksek tahsildeki kız nüfusunun artması ve bunların bir kısmının kariyer peşinde koşması,
  • Gittikçe çevre faktörlerinin kötüleşmesi,
  • Ekonomik koşullar.

Gebeliği erteleyen çiftler kendilerince hesap yapıyor, şu kadar yıl sonra gebe kalacağım, o zamana kadar şunu yapacağız, bunu yapacağız gibi. Gebeliğin ertelenmesi doğru bir şey değildir, çoğu kez de bu hesapları tutmaz. İsteyip de gebe kalamayınca da niye erteledik diye üzüntü başlıyor. Gebeliği erteleyen çiftlerdeki bir başka yanlış düşünce, doğal yollarla gebelik oluşmazsa tüp bebek yaptırırız düşüncesi. Şu kesin bir gerçek ki yaşın ilerlemesiyle tüp bebekteki başarı şansı da azalıyor.

Yaşın ilerlemesiyle gebelik şansının azalmasındaki en önemli neden yukarda belirtildiği gibi yumurtlama bozukluklarıdır. Fakat bu tek neden değildir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kadınların rahminde, tüplerinde, yumurtalıklarında da bazı hastalıkların görülme riski artar. Bunlar da hastanın gebe kalmasını zorlaştırır.

Bütün bu nedenlerle gebe kalma yaşının ilerlememesini önemle öneririm.

Yaş ve İnfertilite OranıYaş ve İnfertilite İlişkisi -