Prof. Dr. Hasan Serdaroğlu

Prof. Dr. Hasan SerdaroğluSivas’ta doğdu. İlk orta ve üniversite öğrenimini İstanbul’da yaptı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra aynı Fakülte Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında ihtisasını yaptı. Daha sonra da akademik kariyerine aynı anabilim dalında devam etti.

1990 yılında doçent oldu. Aynı yıl kurulan Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalının kurucuları arasında yer aldı. Aynı yıl Almanya’da Giessen Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne giderek iki ay süreyle Tüp Bebek bölümünde çalıştı.

1993 yılında Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalına başkan seçildi ve 17 yıl süre ile bu görevini sürdürdü. 1996 yılında Profesör oldu. Aynı yıl İsrail Hadassah Universitesi Tüp bebek ünitesine giderek, tüp bebek ve mikroenjeksiyon konusunda çalıştı.

1999,2000 ve 2001 yıllarında Bilim dalında kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına yönelik üç Endoskopik Cerrahi kursu düzenledi. 2001 yılında Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı bünyesinde ÜYTE ( üremeye yardımcı tedavi merkezi = Tüp Bebek Merkezi) ‘nin kuruluşunu yaptı ve mesul müdürlüğünü üstlendi. Aynı merkez 2008 yılında TC Sağlık Bakanlığınca Eğitim Merkezi oldu.

İstanbul Jinekoloji Derneğine iki dönem ikinci başkanlık ve dört dönem başkanlık yaptı. Jinekoloji Derneklerinin Türk Jinekoloji Derneği çatısı altında toplanmalarına çaba gösterdi ve Türk Jinekoloji Derneğine bir dönem başkan yardımcılığı bir dönem başkanlık yaptı.

Gerek Üreme Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalı başkanı olarak gerekse dernek başkanlıkları sırasında 15 bilimsel kongreye ve sempozyuma başkanlık yaptı. Fakülte Kurulunda bir dönem çalıştı. Fakültenin çeşitli bilim kurullarında görev aldı.

T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü bünyesindeki Üremeye Yardımcı Tedavi Yöntemleri Bilim komisyonu üyeliği, İstanbul’da kurulan alt bilim komisyonu üyeliklerinde bulundu.

2005 yılında TC Adli Tıp Kurumu I. Kurulu üyeliğine atandı. 3.5 yıl bu kurulda çalıştıktan sonra kendi isteği ile ayrıldı.

2013 yılında erken emekliliğini isteyerek İstanbul Üniversitesi’ndeki akademik çalışmalarına son verdi.

Yurt içi ve Yurt dışı çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış 120’den fazla eseri var. Sekiz ayrı kitapta çeşitli bölümlerin yazarlığını, bir çeviri kitabının editörlüğünü yaptı ve iki kitap yazdı.

Evli ve iki çocuğu olup, İngilizce bilmektedir.