Çikolata Kistlerinde (Endometrioma) Cerrahi Tedavi Ne Zaman Yapılmalı?

Çikolata Kisti Hastada çikolata kisti tesbit edildiği zaman hemen onu ameliyatla tedavi etmeyi tercih etmek doğru bir yaklaşım tarzı değildir.

Eğer çikolata kisti, ağrıya sebep olmuyorsa (bu ağrı; adet esnasında hissedilen ağrı, cinsel ilişki sırasındaki ağrı veya karın alt bölgesinde kasıklara veya bele vuran ağrı şeklinde olabilir), çapı 5 cm den küçük iste ameliyat etmeyip, takip edilmesi daha doğru bir yaklaşımdır. Çünkü çikolata kistleri, yumurtalıklarda oluşuyor ve her yumurtalık ameliyatı, hastanın yumurtlama kapasiteesini az veya çok azaltır.

Özellikle evli olmayan genç bayanlarda hafif ağrı olsa da bunu ilaçlarla gidermeye çalışmak, ameliyat etmemek gerekir.

Çikolata Kisti

Çikolata Kisti Ameliyatını Ne Zaman Düşünmeliyiz?

  • Çapı 5 cm den büyük çıkolata kistlerinde ameliyat düşünülmelidir.
  • Büyüklüğüne bakılmaksızın eğer hasta şiddetli adet ağrısı, cinsel ilişkide şiddetli ağrı hissediyorsa yine opersayon indikasyonu vardır.
  • Derin, vajina ile rektum ( kalın barsağın son kısmı ) arasında meydana gelmiş endometriomalarda operasyon gerekmektedir.
  • Çikolata kistlerinde kansere dönüşüm oranı çok düşüktür (%1,5-4) eğer 6 ay veya bi yıl aralarla yapılan ultrason tetkikinde normalden sapma varsa ve tümör belirteçlerinde belirgin bir yükselme görüldüğünde yine ameliyat düşünmelidir.
  • İnfertil hastalarda (gebe kalamamış) 2-3 defa tüp bebek uygulanmış sonuç alınamamışsa çapı 3 cm den büyük olan kistlerde de operasyon düşünülebilir.