Menopoz Belirtileri

Menopoz BelirtileriMenopoz aylık mentsrüel siklusun kalıcı olarak durmasıdır. Ülkemizde ortalama 48-50 yaşlarında kadınlar menopoza girmektedir. Menopozdan önceki 3-6 yıla premenopoz, sonraki 3-6 yıla da postmenopoz dönemi denmektedir.

Premenopoz döneminde överler tarafından üretilen östrojen hormon miktarında azalma meydana gelmekte ona bağlı olarak da vazomotor semptom denilen bazı problemler ortaya çıkmaktadır. Menopozdan 4-5 yıl sonra üregenital (vulva, vajina, ve idrar yolları ile ilgili) sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Menopozadan yaklaşık 10 yıl sonra kalp hastalıklarında bir artış, daha sonra da osteoporoza bağlı sorunlar kendini göstermektedir. Bu bölümde menopozun erken döneminde ve geç döneminde olası karşılaşılabilecek sorunlara değineceğiz. Olası diyorum çünkü bunların görülme oranı ve şiddeti kadından kadına çok farklı olabilmektedir.

Sosyal statüsü sağlam, çalışma hayatında başarılı, kimlik yapısı dengeli ve menopoza kendini hazırlayabilen kadınlar bu semptomları daha hafif hissetmekte, dolayısıyla bu dönem daha rahat ve şikayetsiz geçmektedir.

menapoz-belirtileri-01

menapoz-belirtileri-02

menapoz-belirtileri-04

Vücudun alt kısımlarından, bel hizasından başlayıp hızla göğse ve yüze yayılır. Cilt yer, yer kızarır. Birkaç saniye gibi kısa olabildiği gibi, bir dakika kadar da sürebilir, kızarıklığı terleme takip eder. Hafta boyu bir kaç kez olabileceği gibi gün boyu birçok kez tekrarlayabilir. Sitres, alkol alımı, sık kahve içimi, sıcak havalar tetikleyebilir.

menapoz-belirtileri-05

Gecede uykuda iken terleme olur, giyilen giysiler terle ıslanabilir ve bayan kalkıp değiştirmek zorunda kalabilir. Gece boyu bir veya iki defa olabilir.

menapoz-belirtileri-06

menapoz-belirtileri-07

menapoz-belirtileri-08

menapoz-belirtileri-09

menapoz-belirtileri-10

menapoz-belirtileri-11

menapoz-belirtileri-12

Menopoz sonrası kadınlarda görülen problemlerden biri de deri yaşlanmasıdır. Deri yaşlanmasına etki eden birçok faktör var. Hepsinde de ortak özellik cilt altındaki kollajen doku kaybıdır. Kollajen doku kaybı, östrojen hormon azalmasıyla birlikte başlamaktadır. Menopozdan sonraki ilk 5 yıl içinde kollojen kaybının yaklaşık %25-30 olduğu belirtilmektedir. Kadınlar daha sağlıklı görülmek için kozmotik ürünlere ciddi para harcamaktalar.

Menopoz ile ilgili diğer içeriklerimiz
Menopoz Nedir?
Menopoz Tedavisi
Menopoz ve Osteoporoz