Endometriozis Belirtileri

Endometriozis Belirtileri

Endometriozisin en sık görülen belirtileri,Dismenore ( ağrılı adet görme ), infertilite (gebe kalamama ), karın alt kadranında ağrı, disparonea (cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi)dır. Bazı hastalarda adet aralarında kanamalar görülebilir, bazen hastalar yorgunluk hissedebilir. Her endometriozis hastasında bu belirtilerin tamamı görülmeyebilir.

Dismenore: Ağrılı adet görme kadınların periyodik olarak adet günlerinde, adetten birkaç gün önce karşılaştıkları ve onları günlük yaşamında rahatsız eden bir durumdur. Ağrının derecesi hastadan hastaya değişebilir, çok hafif olabildiği gibi, çok şiddetli de olabilir.

Dismenore ilk adet yıllarından başlayıp, yaşın ilerlemesiyle azalan veya tamamen kaybolan bir durum olabilir buna primer dismenore denir ve endometriozisle ilgisi yoktur. Dismenore bazen de ilk adet yıllarından çok sonra meydana gelir, yılların geçmesiyle de ağrının şiddeti artabilir. Buna da sekonder dismenore denir, çoğunlukla endometriozisin belirtisidir. Hem dismenoresi olan hem de infertilite şikayeti olan hastalara laparoskopi yapıldığında bunların %60-70 inde endometriozise rastlanır.

Karın alt kadranında ağrı: Endometriozisi olan hastalar bazen kasıklarına ve beline vuran ağrılardan şikayet edebilir. Ağrı çoğunlukla hastalığın evresi ile ilişkili değildir. Bazen erken evre endometrioziste şiddetli ağrı görülebildiği gibi, ileri evre endometrioziste hafif ağrı görülebilir veya hiç ağrı görülmeyebilir. Üreme çağındaki kronik pelvik ağrı şikayeti olan kadınlarda en sık görülen neden endometriozistir.

Disparonea: Üreme çağındaki bir kadında cinsel ilişkide ağrı hissedildiğinde akla gelmesi gereken nedenlerden biri endometriozis olmalıdır. Uterusun arkasındaki sakrouterin ligamentler üzerindeki endometriozis varlığında ve özellikle derin endometriozislerde disparonea görülür.< İnfertilite: Endometriozis infertilite arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Açıklanamayan infertilitesi olan hastalara laparoskopi yapıldığında bunların %25-50 sinde endometriozisle karşılaşılmaktadır.

Endometriozis Sık Görülen Semptomlar