Doğum Sonrası Egzersizler

Doğumun telaşı, heyecanı bitip loğusa kendine gelince onu rahatsız eden durum karın kaslarının gevşemesine bağlı olarak karında meydana gelen sarkıklıktır. Bazı hastalar korse kullanarak veya sıkı karın sargılarıyla bunun düzelebileceğini düşünmektedir. Bu düşünce doğru değildir, bu tür uygulamalar karın kaslarındaki gevşemeyi düzeltmediği gibi çoğu kez zararlı da olabilmektedir. Kasların atrofisine yol açıp, sarkıklığın daha da artmasına neden olabilir. Bunun tam zıddı loğusaların karın adalelerini güçlendirecek egzersizler yapması gerekir. Egzersizlere normal doğumu takiben 15 gün sonra, sezeryenle doğumu takiben 20 gün sonra başlanabilir. Egzersizler sadece karın adalelerinin sıkılaşmasını, güçlenmesini sağlamaz aynı zamanda loğusanının postürünün daha düzgün hale gelmesine, kendini daha enerjik hissetmesini ve enerjik görünmensini de sağlar. Her şeyden önce gebelik esnasında aldığınız kiloların verilmesi gerekir. Kilo vermek için bir taraftan yediklerinize dikkat etmeniz gerekirken, diğer taraftan spor yapmanız gerekir.

Egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmeniz ve onun önerilerini almanız gerekir. Sizin yapınıza, daha önce spor yapıyor olup olmamanıza ve spora yatkınlığınıza göre size bir program önerecektir.

Eksersizlere başlamadan önce yürüyüşe başlamanızı, giderek tempoyu da arttırmanızı öneririm. Hem yürüyüşe bebeğinizle de çıkmanız mümkün. Açık havadaki yürüyüşler bebek için de faydalı olur.

Doğum sonrası egzersizler
Doğum sonrası egzersizler