7. Gebelik Haftası

Bebeğiniz artık küçük bir fasulye kadar.

Sizde olan değişimler

7hafta

Artık anne de vücudunda değişiklikler hissetmektedir. Sabah yorgunluğu ve aşerme gibi erken gebelik bulguları belirginleşmiştir. Memelerde dolgunluk ve gerginlik artar. Kabızlık ve hazımsızlık beraberinde karında gerginlik olabilir. Bu arada rahim ağzında da değişiklikler olmaktadır. Sümüksü bir akıntı (mukus plağı) rahim ağzını kapatarak rahim içini korumaya alır.

Gebelikteki tüm beslenme desteği anne içindir. Bebek anneden tüm ihtiyacı olan maddelerden ihtiyacı kadarını alır. Bu haftalarda gebelik henüz çok küçüktür ve annede bebeğin ihtiyacı olan her şey yeterince vardır. Annenin aşırı beslenmesi hiçbir şekilde bebeğe yaramayacaktır. Bu nedenle normal yeme düzeninde ani değişiklikler yapmak için henüz erkendir. Sadece dengeli beslenmeye, az az sık sık yemeye çalışmalısınız. Bulantı ve kusması olanlar asla kendini zorlamamalıdır. Daha çok midenin rahat ettiği şekilde beslenmelidirler.

Erken dönem bulantılarından etkilenmemek için…

Sabah yataktan kalkmadan önce kraker ya da bisküvi gibi gıda maddelerinden birkaç adet atıştırın ve bunları yedikten sonra yataktan kalkın. Günlük öğününüzü üç öğünde değil, beş ya da altıya bölerek alın. Sıvıları yemekler arasında alın. Yemekler esnasında fazla sıvı alarak midenizi doldurmayın. Midenize ve bağırsaklarınıza dokunan yiyeceklerden uzak durun.

8hafta

Bebeğinizde olan değişimler

Bu haftanın sonunda bebeğiniz küçük bir fasulye, yani 11-13 mm kadardır. Bebeğinizin ağırlığı 1 gr’dan azdır. Gözlerde koyu benekler oluşmaya başlar. Burun delikleri ve kulak bölgelerinde çukurlaşma başlar. Beyin hızla gelişmeye devam eder, yüzün karakteristik yapıları şekillenmektedir. Kapanan beyin-omurilik kanalı içerisinde beyin ve omurilik gelişir. Kalpte sol ve sağ odacıklar oluşur.

Ultrasonografi artık rahatlıkla bebeğinizin kalp atışını tespit edebilir. Yemek ve nefes boruları ayrışmaya ve akciğerler her iki yanda tomurcuklanmaya başlar. Kollar ve bacaklar kısa yüzgeçler gibi çıkmaya başlar ve bunların ucunda oluşan düz yassı tabakalar avuç içi ve ayak tabanı olup parmaklar bunların uçlarından çıkar. Kalp, akciğer, gözler, burun delikleri, bağırsaklar ve appendiks gelişmiştir.