6. Gebelik Haftası

Bebeğinizin beyin ve sinir sistemi hızla gelişiyor.

İlk Muayene

Artık jinekolojik muayene ve ilk ultrasonografik kontrol ile rahim ve vajinadaki(hazne) değişmeler belirlenebilir, rahim içinde gebelik kesesi görülebilir. Bu aşamada dış gebelik olup olmadığı kontrol edilir. Muayenede tam kan sayımı, tam idrar tahlili, toxoplasma, rubella, kan grubu gibi tetkikler yapılmalıdır.

6hafta

Sizde olan değişimler

Anne adayı, gebelik bulantı veya kusmaları yoksa, yavaş, yavaş kilo almaya başlar. Ancak almak bir yana iştah değişikliklerine bağlı olarak bir miktar kilo kaybı da olsa endişelenmeye gerek yoktur. Bunun bebek üzerinde genellikle olumsuz bir etkisi olmaz. Yapılan çalışmalarda ilk 3 ayda (14 hafta) gebelerin ortalama 1 kilo aldıkları belirlenmiştir. Bu dönemde anne adayında sabah bulantıları ve kokuya karşı aşırı hassasiyet artabilir. Ancak bulantı ve kusmalar hamilelik dışında gelişebilecek bazı hastalıklarda daha sık görüldüğünden bu yakınmalarda doktora danışılarak önlem alınmalıdır.

Yine hormonların etkisi ile idrar yapımı arttığından sık idrara çıkma ile karşılaşılabilir.

Bulantı neden olur?

Bulantı neden olur? Bulantı tüm gebeliklerin %30-50′sinde görülmektedir. Genellikle 12-14 hafta civarında kendiliğinden kaybolur. Yükselen gebelik hormonları neden olarak gösterilebileceği gibi psikolojik faktörler de bulantıda etkili olabilir. Bazen bulantıya kusma da eklenebilir. Kusma genellikle sabah saatlerinde sıklıkla olsa da günün her saatinde görülebilir.

Bebeğinizde olan değişimler

Bebeğinizde olan değişimler Embriyonun beyin ve sinir sistemi hızla gelişmektedir. Beyinin 3 farklı bölümü ayrışmaya başlamıştır. Başın her iki yanında ileride göz olacak olan göz vezikülleri oluştuğu gibi ayrıca bu esnada orta kulağın temel gelişimi başlar.

Bebeğin kalp atışları bu sıralarda başlar, hatta ultrasonografi ile görünür hale gelir. Solunum ve sindirim sistemi gelişmeye başlar ve kol bacak tomurcukları belirir.

Embriyoda bacaklar dizden kırılmış olarak durduğundan embriyonun boyunu ultrasonografi ile ölçerken bacaklar hesaba katılmadan sadece baş-popo mesafesi ölçülmektedir. Bu haftada embriyo 2-5 mm kadardır.
Tamamen amniotik kese içinde bulunan embriyo bu noktada artık üç boyutlu ve kompleks bir yapıya sahiptir.

Plasenta hızla gelişmeye devam etmektedir. Ancak gebeliğin devamını sağlayan ve 10-12. haftaya kadar yumurtalıktan sağlanan progesteron adlı bu hormonun plasentadan salgılaması başlamamıştır. Bu hormonun plasentadan sağlanması yaklaşık 10-12. haftalardan sonra başlamaktadır.

Dİkkat
Bu haftalar embriyonun gelişimi için çok önemli ve hassas bir dönemdir. Hızla çoğalan ve farklılaşan hücrelerde zehirli maddeler, bazı ilaçlar, mikrobik hastalıklar, radyasyon, ısı ve diğer bazı olumsuz çevre faktörleri bebekte sakatlık veya ölümle sonlanabilecek hatalara neden olabilirler. Bu yüzden anne adayları bu dönemde döküntülü hastalıkları olanlardan uzak durmalı, doktora danışmadan ilaç kullanmamalı, röntgen filmi gerektiğinde gebe olduklarını belirtmeli, olumsuz çevre faktörlerinden ve aşırı sıcaktan (sauna, küvet içerisinde banyo vb.) uzak durmalıdırlar.

Unutulmamalıdır ki bu dönemde geçirilen herhangi bir ateşli hastalıkta hekime başvurarak alınan uygun ateş düşürücü ve antibiyotiklerle yapılan tedavi, yüksek ateşin kendisinden veya yüksek ateşe neden olan mikroptan mutlaka daha az tehlikelidir.