4. Gebelik Haftası

4hafta

Sizde olan değişimler

Anne adayı henüz bir değişiklik hissetmese de sıvı ile dolmaya başlayan bir gebelik kesesi (amniotik kese) oluşmaya başlar. İçi sıvı dolu olan bu kese büyüyen embriyoyu koruyacaktır. Bu dönemde henüz plasenta oluşmadığından yolk sac denen bir kese embriyo için gereken kan ve besin maddelerini sağlamaktadır.

Diğer yandan embriyo rahim içinde daha derinlere yerleşmeye devam etmektedir. İmplantasyon yani embriyonun rahime tutunması başladığından itibaren plasenta hücreleri tarafından gebelik hormonu salgılanır. Bu hormon yumurtalıklarda yumurta gelişimini ve başka bir yumurtanın büyüyüp çatlamasını engeller ve böylece regl kanamaları gebelikte olmaz. Bu hormon kan ya da idrarda tespit edildiğinde gebeliğin oluştuğu anlaşılır. Gebelik testlerinin çalışma prensibi de bu hormonun tespitine dayanmaktadır. Henüz adet gecikmesi olmamıştır.

Bu dönemde kan ya da idrar ile yapılan gebelik testleri pozitif olabilir. İdrarda gebelik testi negatif geldiğinde sonuç çok güvenilir olmayabilir. Zira bu testler kandan idrara geçen beta HCG hormonu belli bir seviyeye ulaşmadan pozitif sonuç vermeyebilirler. Buna karşın kanda bakılan gebelik testleri ise gebeliğin ilk gününden itibaren kesin sonuç vermektedir.

Bebeğinizde olan değişimler

Bebeğiniz gebeliğinizin 4. haftasına girerken 3 tabakadan oluşur. Bebeğin akciğer, karaciğer ve sindirim sisteminin oluştuğu iç tabaka endoderm tabakasıdır.

Orta tabaka, bebeğin kemik, kas, böbrek, cinsel organları ve kalbinin oluştuğu mesoderm tabakasıdır. Dış tabaka ise cilt, saç, gözler ve sinir sistemi gibi dokularını oluşturan ektoderm tabakasıdır.