37. Gebelik Haftası

37hafta

Sizde olan değişimler

Rahimdeki kasılmalar nedeniyle, bebeği dış ortamdan ayıran rahim ağzı ile rahim içi boşluğu arasındaki kanalı kaplayan sümüksü tıkaç (nişan) akıntı şeklinde gelebilir. Gerçek doğum sancılarının en önemli özelliği düzenli aralıklarla oluşmalarıdır. Önceleri daha az sıklıkla ancak yine de düzenli aralıklarla gelen doğum sancıları belli bir aşamadan sonra tipik olarak 10 dakikada üç kez ortaya çıkar ve her bir kasılma yaklaşık 50 saniye sürer.

Gerçek sancılarla yalancı sancıları birbirine karıştırmamak gerekiyor. İkisi sancı arasındaki farklar şu şekildedir. Gerçek doğum sancılarında kasılmalar düzenli aralıklardadır, kasılmalar arasında geçen süre giderek kısalır ve kasılmaların şiddeti giderek artar, ağrılar sırt ve karındadır, kasılmaların ardından rahim ağzı bebeğin başının geçişine izin verecek kadar açılır (Dilatasyon) ve incelir (Efasman). Yalancı sancılarda ise kasılmalar düzensiz aralıklardadır, kasılmalar arasında geçen süre uzundur ve şiddeti değişmez, ağrılar genelde kasıklardadır ve rahim ağzında değişik olmaz.

Gerçek sancılar istirahat etmekle geçmez. Şiddeti de zaman içinde giderek artar. Kasılmaları karnınıza ellediğinizde rahatlıkla hissedebilirsiniz. Eğer kasılmalarınız belli bir düzene girmişse ve istirahatla geçmiyorsa hastaneye gitme zamanıdır.

Doğum Nişanı Nedir?

“Nişan” denilen hafif kanlı-sümüksü akıntı, rahim ağzındaki bebeği koruyucu tıkacın atılmasından ibarettir. Ek bir belirti ya da şikayet yoksa beklemeye devam edebilirsiniz. Genellikle nişandan sonraki ilk iki günde doğum başlar.

Bebeğinizde olan değişimler

Bu haftaya ulaşan bebek artık tam anlamıyla olgunlaşmıştır. Erken doğum geride kalmıştır. Ortalama 2800 gram civarında ve yerine sığamaz olmuştur. Genelde erkek bebekler kızlardan biraz daha kiloludur. Karnınızda geniş dalgalar oluşturarak kendini daha çok hissettirmeye başlar. Geceleri sizi daha sık uyandırabilir.

Vücudu iyice şekillenmiş, doğum kanalına yerleşme çalışmaları devam etmektedir. Beyni hızla gelişmeye devam eder. El ve ayak tırnakları artık parmakların ucuna kadar uzamıştır. El parmakları bir cismi tutabilecek kadar koordineli çalışmaya başlar. Yüksek ışıklara tepki olarak kafasını çevirebilir.