33. Gebelik Haftası

33hafta

Sizde olan değişimler

Gece uykularınız düzensizleşir, sık, sık uyanabilirsiniz. Yalancı doğum ağrılarında artış görülebilir. Bazı anne adaylarının ileri gebelik haftalarına kadar karnı hamile olduğunu belli edecek şekilde büyümeyebilir. Bu, doktorunuz ultrasonda bebeğinizin ölçülerini normal bulmuş olmak şartıyla bebeğin gelişmesinde bir problem olmasından değil, anne adayının yapısal özelliklerinden kaynaklanan bir durumdur.

Daha önceki haftalarda öğrendiğiniz gibi, ayak bileklerinde şişmeler normal gebelik bulguları olarak kabul edilir. Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli baş ağrısı, sinek uçuşması, şimşek çakması, şişmelerin 2-3 gün gibi bir süre içinde aniden artması, karın ağrısı, bulantı-kusma, kendinizi hasta hissetme gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Tansiyon yükselmesi, idrarda protein ve vücutta şişmeyle seyreden bu hastalık ciddi bir durumdur.

Bebeğinizde olan değişimler

Baştan topuğa kadar boyu 48 cm, ağırlığı 2000 gr kadardır. Bebeğiniz hızla kilo almaktadır. Doğumdaki ağırlığının yarısını geri kalan bu 8 hafta içerisinde alacaktır. Yeri gittikçe daraldığından daha zor hareket etmektedir. Anne karnında kolları ve bacakları vücudunun önünde çarpraz yapmış,adiz ve dirsekleri bükülmüş olarak durur. Çene göğüse dayanmış olarak artık dar gelen bu kapalı kutuya sığmaya çalışmaktadır. Dışarıdan ritmik hareketleri gözlenebilir.

Gelişen milyarlarca sinir hücresi sayesinde bebeğiniz hissedebilir, duyabilir hatta bazı şeyleri görebilir hale gelmiştir. Işığa duyarlıdır, göz bebekleri küçülüp büyüyebilir. Zamanının çoğunu uyuyarak geçirir. Akciğerleri hemen, hemen olgun hale gelmiştir.