32. Gebelik Haftası

32hafta

Sizde olan değişimler

Gebelik hormonlarının etkisi ile kalça eklemleri gevşer. Buna bağlı olarak yürüyüş değişebilir ve buna bağlı yan ağrılarınız artar.

Kendinizi rahatlatmak için

Yemeklerden sonra uzun ve rahat yürüyüşler yapın. Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Ayak parmaklarınızı geriye doğru iterek hareket ettirin, oturduğunuz yerde küçük hareketler yapın. Bu dönemde kalsiyum alımını artırabilirsiniz. Uzun oturuşlarda ayaklarınızın altına bir puf, yastık koyup kan akışını rahatlatarak varislerinizin sizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz.

Bebeğinizde olan değişimler

Baştan topuğa kadar boyu 47 cm, ağırlığı 1780 gr kadardır. Rahim içinde hareket edebileceği alanlar hızla azalmaktadır. Gözlerini açıp kapar ve solunum hareketleri yapar. Saçları alın sınırına uzanmış, yağ ve kas dokusunda artış hızlanmıştır. Beyin gelişmeleri hızla sürmektedir. Bebek uyur ve hareket eder, bunları farklı hareketleri ile belli eder. Rahim yolu ile geçen ışınlara görme hareketleri ile cevap verir. Başını yan taraflara döndürebilir. Hareket edebileceği yer daralmaya başladığından hareketleri yavaşlayabilir. Artık bebeğin son rötuşları hazırlanmaktadır. Kaş, kirpik ve saçlar son hallerini almaya başlamışlardır. Lanugo kılları dökülmeye başlar, omuz ve sırtta az miktarda doğum sonrasına kalabilir.

Dikkat!

Bu dönemde doğan bebekler solunum zorluğuna sahip olup emme refleksine sahip değildirler. Bu dönemde doğma ihtimali beliren bebekler mutlaka yoğun bakım ünitesinin olduğu hastanelerde doğurtulmalıdırlar.