3. Gebelik Haftası

3hafta

Döllenen yumurtanın tüpteki yolculuğu başlarken yumurtlama sırasında çatlayan folikül, korpus luteum adını alarak gebeliğin devamını sağlayacak olan progesteron adlı bir hormon salgılamaya başlar. Progesteron hormonu östrojen ile kalınlaşmış olan rahim içini süngersi bir yapıya yani gözenekli bir hale getirir. Amaç rahim içine doğru yolculuğunu yapan döllenmiş yumurtanın rahime geldiğinde bu gözeneklerden birinin içine yerleşmesini sağlamaktır.

Yaklaşık bir toplu iğne başı kadar olan embriyo rahim içindeki kalınlaşmış zara yuvalanmaya başlamıştır. Bu sırada bazı kadınlarda damlama şeklinde veya pembe bir akıntı şeklinde kanama olabilir. Bu dönemde döllenmiş yumurta içinde bölünerek çoğalan hücrelerin bir kısmı embriyo (bebek) oluşumunu sağlarken geriye kalanlar trofoblastik (çocuk eşi, plasenta, etene oluşturan) hücrelerdir. Bu dönemde bebeği oluşturacak olan bu hücreler tüp ve rahim içindeki artmış sıvılardan beslenmektedir. Hücreler hızla çoğalıp farklılaşmaktadır ancak henüz bir bebek veya fetus yoktur. Artık biyolojik olarak gebe olduğunuz söylenebilir ancak farkedilemez.

Siz gebe olduğunuzu bilmeden bebeğiniz gelişmeye ve büyümeye devam etmekte, yüzlerce hücreye bölünerek, içinde sıvı dolu bir boşluk olan blastokist denilen devre yaşanmaktadır. Bu sırada rahminizin iç zarı gelişmekte olan embriyoyu beslemekte ve ileride bebeği besleyecek olan plasentanın ilk hücreleri buraya yerleşmektedir.