28. Gebelik Haftası

28hafta

Sizde olan değişimler

Karında büyüyen kitle nedeniyle sindirim sorunları, uykusuzluk, zor nefes alma gibi sıkıntılar artarak devam eder. Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık bu trimesterde nispeten daha sıktır.

Sıvı gıdalar almışsanız yatmadan önce 1-2 saat bekleyerek midenin kısmen boşalmasını bekleyin. Aksi halde daha çok mide yanmaları (reflü ösefajit) hissedebilirsiniz. Özelikle bu dönemden sonra gebe rahmin mideye yaptığı baskıya bağlı olarak yemekten sonra hissettiğiniz bu durum için mide salgısının üzerinde bir tabaka oluşturarak sizi bu durumdan kurtaracak ilaçlar mevcuttur. Lütfen doktorunuza danışın.

Bebeğinizde olan değişimle

Baş – popo uzunluğu 25 cm veya baştan topuğa kadar uzunluğu 40 cm, ağırlığı 1050 gr kadardır. Akciğerleri hızla yapı ve fonksiyon açısından dışarıda yaşamaya hazır hale gelmektedir. Beyinde (REM) derin uyku (rüya görülen uyku) dalgaları tespit edilebilir. Birbirine yapışık olan göz kapakları açılmaya başlar. Kirpikleri oluşmuştur. Amniotik sıvı içinde bulunduğundan deri hala kırışıktır. Beyin kıvrım ve girintileri gelişmeye devam etmektedir. Ayrıca cilt altı yağ birikimi ve saçların uzaması sürmektedir.