27. Gebelik Haftası

Gebeliğinizde üçüncü 3 aylık dönem (trimester) başlıyor. 27hafta

Sizde olan değişimler

Sizde olan değişimler Vücudunuzun ön kısmında dengesiz bir şekilde artan ağırlık vücut şeklinizi, duruşunuzu, yürüyüşünüzü yavaş yavaş değiştirmeye başlar. Sırt ağrıları, kramplar artabilir. Hızla büyüyen rahimde düzensiz kasılmalar (Braxton-Hicks) artabilir. Bu haftalarda hormonlar ve bebeğin büyümesi sonucu mesaneye yaptığı baskının artması nedeniyle öksürme, gülme, eksersiz sonucu idrar kaçırmaları yaşayabilirsiniz.

Rahim göğüs kafesinize yakınlaştıkça diyafragma da (karın boşluğu ile göğüs kafesini ayıran kas yapısı) yukarıya doğru yer değiştireceğinden, özellikle derin nefes alma esnasında zorluk çekebilirsiniz. Bu, akciğerlerinizin tam olarak şişememesinden kaynaklanan bir durumdur. Gebelik hormonlarınız sizin dakikalık nefes alma sayınızı artırdığından bebeğinize yeterince oksijen sağlanır.

Bebeğinizde olan değişimler

Baş – popo uzunluğu 24 cm, baş-ayak ucu 37 cm, ağırlığı 960 gr kadardır. Daha uyumlu ve birbirini izleyen hareketler yapar. Parmak emer ve böylece sakinleşir, çene kasları gelişir. Bebeğiniz artık ağlayabilir. Eğer bebeğenizin sırtı öne dönük ise karnınıza kulağını dayayan biri kalp atışlarını rahatlıkla duyabilir. Bebeğinizin düzenli uyku ve uyanıklık zamanını hissedebilirsiniz. Üçüncü üç aylık dönemin ilk haftası olan bu haftada bebeğinizin siması artık oturmuştur. Karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi olgunlaşmaya devam etse de, bu haftalardaki doğumların yaşam şansı oldukça yüksektir. İşitme iyice gelişmiştir. Bebeğiniz sizin ve eşinizin sesini ayırdedebilir. Ancak kulaklar verniks ile kaplı olduğundan sesleri boğuk olarak duyar.