26. Gebelik Haftası

26hafta

Sizde olan değişimler

Artık haftada 300-400 gr kadar kilo almaktasınız. Çocuğun hızla büyümesi ve hareketlerinin daha fazla güçlü olması nedeniyle kaburgalarınızda ve karnınızda ağrılar olabilir.

Gebelik zehirlenmesine dikkat!

Baş ağrısı, görme bozukluğu, el, ayak ve yüzde hızla şişme (özellikle günün erken saatlerinde), hızla kilo alma (haftada 500 gr’dan fazla), yüksek tansiyon (büyük 140, küçük 90′dan fazla) olması halinde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda gebelik zehirlenmesi (pre-eklampsi) gelişiyor olabilir.

Bebeğinizde olan değişimler

Baş – popo uzunluğu 23 cm, ağırlığı 820 gr kadardır. Bebek oldukça aktiftir. Amniotik sıvı bebeğin rahat hareket edebileceği kadar boldur. İşitme duyusu tamama yakın gelişmiştir. Sesli uyarılarla nabzı hızlanabilir.

Beyin fonksiyonları normal bir yeni doğanınkine benzer. Beynin uyku ve uyanıklık dönemlerine ait özellikler ayırt edilebilir. Akciğerler gelişimlerini sürdürmekle birlikte hala tam olarak fonksiyon görmeye hazır değildir.

Açık kalmaları için gerekli olan madde olan surfaktanın yapımı henüz yetersizdir. Şimdiye kadar kapalı olan gözler kırpıştırılmaya başlamıştır.

Saçlar gibi kirpikler de büyümektedir. Bebeğinizin tam anlamıyla doğduktan 1 yıl sonra netleşecek olan göz rengi bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.