22. Gebelik Haftası

22hafta

Sizde olan değişimler

Kramplar daha sık görülmeye başlar. Bazan aşırı derecede rahatsız edici olabilir. Braxton-Hicks denen günde 4-5 kez, ağrısız, yaklaşık bir dakika süren rahim kasılmaları görülebilir. Rahim göbeğin iki parmak üzerine kadar büyümüştür.

Etkinliği tartışılmakla birlikte, krampları önlemek için kalsiyum ve potasyumdan zengin yiyecekler alabilirsiniz. Kramp oluştuğunda sertleşen kasın tersi yönde bacaklarınızı germek krampın daha çabuk düzelmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizde olan değişimler

Baş – popo uzunluğu 19 cm, ağırlığı 470 gr kadardır. Kasları güçlenmeye devam etmektedir. Kaş ve kirpikleri oluşmuştur. Bebeğin hareketleri daha anlamlı hale gelmiştir. Seslere hareketle yanıt verir ve güzel sesleri ayırt eder. Erkek bebeklerde testisler karın boşluğundan aşağıya doğru inmeye başlar. Kızlarda rahim ve yumurtalıklar yerini almış, vajina oluşmuştur. Dilde tat tomurcukları oluşmaya başlar. Dokunmayı hissedebilecek kadar beyin ve sinir uçlarındaki gelişme gerçekleşmiştir. Parmağını emerken dokunma hissi daha da gelişmektedir. Vücudunun diğer kısımlarını hissedebilir, hareketlerini görebilir.