19. Gebelik Haftası

19hafta

Sizde olan değişimler

Sizde olan değişimler Bu dönemde büyüyen rahmin kasılmasına bağlı olarak hafif ağrılar olabilir. Kabızlık, bacaklarda kramp, eklemlerde şişlik, sırt ağrıları olabilir. Gebelik hormonlarının etkisi ile yüz, omuz ve kollarda küçük damar uçlarındaki genişlemelere bağlı olarak kırmızılıklar (spider nevi) görülebilir.

Rahimin mideye baskı yapması nedeniyle mide yanmaları görülebilir.

Besinlerden daha fazla yararlanmak için sindirim sistemi yavaşlar ve emilim için daha uzun süre bağırsakta kalırlar. Bu da anne adayında kabızlığa yol açar. Bu gebelik haftasından itibaren cildinizdeki değişiklikler belirginleşebilir. Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik etkileri (rahimin büyümesi) sonucu oluşurlar.

Karında bazı anne adaylarında kalçaların büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Çatlak olan cilt alanlarında kaşıntılar da sıktır. Cildinizin kuru olması kaşıntı şikayetini artırır. Badem yağı ya da diğer özel bazı kozmetik ürünlerle çatlak oluşan bölgelerde cildinizin kurumasını ve kaşınmasını önleyebilirsiniz.

Aşırı yorgunluklardan (nefes nefese kalacak şekilde yapılan fiziki aktivitelerden) kaçınmalısınız. Bebeğinizin hızla büyümesine bağlı olarak kalp, akciger ve böbreklerinize aşırı bir yük oluşturabilirsiniz.

Bebeğinizde olan değişimler

Baş – popo uzunlugu 15 cm , ağırlığı 280 gr kadardır. Cilt transparan, altında damarlar görünür haldedir. Çocuğun gebelik kesesi içindeki sıvıdan korunmasi için, cildini beyaz yağlı kremsi bir madde (verniks kazeoza) kaplamaya başlar. Erken doğan bebeklerin üzeri hala bu madde ile kaplıdır. Doğum sonrası ısı ayarı için gereken yağ birikmeye devam etmektedir. Süt dişi tomurcuklarının altında kalıcı dişlerin tomurcukları gelişmeye başlar. Üreme organları hızla gelişmeye devam eder, neslin devamı için hazır hale gelmektedir. Kız bebeklerde rahim, erkek bebeklerde testis açıkca görülebilir hale gelmiştir.