17. Gebelik Haftası

18hafta

Sizde olan değişimler

İştahınız gittikçe düzelecektir. Vajinal salgıda ve dolayısıyla vajinal akıntıda artış olur. Yüzde koyu renkli lekelenmeler ortaya çıkmaya başlar. Buna kloasma denir. Burun, alın, üst dudak ve yanaklarda görülür. Kalıcı değildir. Doğum sonrası kaybolur.

Göğüsler süt salgısı için hazırlandığından iyice büyürler. Rahim göbek seviyenize ulaşmak üzere ve bunu elinizle hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu haftadan itibaren önceki haftalara göre daha hızlı kilo almaya ve gelişmeye başladığından muhtemelen siz de biraz daha hızlı kilo almaya başlayacaksınız. Bu döneme kadar anne adayları ortalama olarak 2.5-5 kilo alırlar. Artık gebeliğiniz dışarıdan farkedilebilir. Eklemlerinizde gevşeme artarak devam etmektedir.

Hareketlerinize Dikkat!
Yataktan önce oturup sonra el ve kollarınızın yardımıyla ayağa kalkın. Dengesiz ve ağır yükler taşımayın. Yerden bir şey alırken belden eğilmeden, diz çökerek alın. Raflardan iki elinizle ulaşamadığınız yüksekliklerdeki eşyalara uzanmaya (özellikle tek elle) çalışmayın.

Bebeğinizde olan değişimler

Bebeğinizin bu haftada baş – popo uzunluğu 12 cm, ağırlığı 150 gr kadardır. Bebeğin vücudunda artık yağ depolanmaya başlar. Bu yağ doğumdan sonra bebeğinizin ısı düzenlenmesi için kullanılacaktır. Bebek içerisinde yüzdüğü sıvı başlangıçta bebek cildi ve plesenta – kordon zarlarından sızarak oluşurken, artık akciğerlerden salınan sıvılar ve böbrekten atılan idrardan oluşmaktadır. Bu sıvı çocuk tarafından yutulup akciğerler ve mide barsak sisteminden dolaşıma geçerek, böbrekler tarafından idrar şeklinde tekrar kese içine atılır. Gebelik ilerledikçe çocuğun içinde yüzdüğü sıvının büyük bir kısmını kendi idrarı oluşturacaktır. Artık bebeğin karaciğeri bazı görevlere başlar (kan yapımı, safra yapımı). Saç, kaş ve kirpikleri belirginleşmiştir.

Kulaklar tam yerini almıştır. Bebeğiniz sağlam tekmeler atmak için yeterince büyümüştür. El ve ayak parmak izleri tamamen gelişmiştir. Mekonyum denen bebeğin ilk dışkısı kalın barsakta birikmeye başlar. Kan dolaşımı bebeğin ihtiyacına göre artmış göbek kordonu uzamış ve kalınlaşmıştır. Bu dönemde plasenta ve bebek hemen hemen aynı büyüklüktedir.