16. Gebelik Haftası

Artık bebeğinizin cinsiyeti rahatlıkla ayırt edilebilir.

40hafta

Sizde olan değişimler

Bebeğiniz büyüdükçe sizin rahminiz de büyüyecektir. Amnios suyu artmaya devam eder. Bu haftadan sonra, birden çok gebelik yaşamışsanız daha erken olmak üzere, halk arasında “canlanma” denilen bağırsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi çocuk hareketlerini hissedebilirsiniz.

Artık rahim büyüyerek, leğen ( pelvis ) kemiği çukurluğundan, bağırsakların dolaştığı karın boşluğuna doğru yer değiştirdiğinden idrar torbası (mesane) üzerindeki basınç azalarak ilk haftalarda görülen sık idrara çıkma düzelmeye başlar. Bu haftadan sonra göğüs kafesinin altında veya midede yanmalar olabilir. Bunlar mide içerisindeki asitin gevşemiş olan yemek borusuna doğru geriye doğru kaçarak tahriş etmesine bağlıdır

Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm gebelik boyunca, gebelik öncesine göre %40-50 oranında artar. Bu artış gebeliğin en erken dönemlerinde başlar ve 16. haftada hızlanır. Artan kan hacmi büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemlidir. Bu nedenle kalbiniz daha çok çalışır.

Eğer ikili test yapılmamışsa 16-20 haftalar arası dörtlü test yaptırılır. Bu da ikili test gibi bir tarama testidir, Down sendomu riskini araştırmak amacıyla yapılır . %75-80 güvenirliği vardır.
Fetus ultrasonla muayene edilir, bazı ölçümler alınır, sonda kanda yapılan bazı tetkiklerle birlikte değerlendirilerek sonuca gidilir.

Bebeğin hareketlerini hissetmiyorsanız üzülmeyin

Zira fetal hareketler kadından kadına değişen zamanlarda 16-20. haftalarda hissedilir ve bir bebek diğerinden daha fazla aktif olabilir ve daha fazla hareket yapabilir. Ayrıca bebeğin boyu ve sayıları ne kadar fazla ise hareketleri o kadar çok hissedilir.

Mide yanmalarınız oluyorsa…

Öncelikle az az ve sık, küçük öğünler halinde yiyip içmelisiniz. Yemeklerden (özellikle akşam) sonra 1-2 saat oturur pozisyonda bekleyerek yiyeceklerin mideyi terketmesinden sonra yatarak yemek borusuna doğru, geri kaçmayı önleyebilirsiniz.

Bebeğinizde olan değişimler

Bebeğinizde olan değişimler Baş – popo uzunluğu 11.5 cm, ağırlığı 110 gr kadardır. Ayak ve el tırnaklar tam olarak oluşmuştur. Başta ince kıllar ve tüyler (lanugo) daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu art arda ince el, kol, bacak, vücut hareketleri görülür. Hareketler daha koordinelidir. Özel bir stetoskopla bebek kalp sesleri duyulabilir.

Gözler birbirlerine yaklaşır, yüz öne doğru çıkar. Yüz kasları geliştiğinden göz kırpma, kaş çatma hareketleri belirginleşir. Ultrasonografi ile emme hareketi gözlenebilir. Artık cinsiyet rahatlıkla ayırt edilebilir haldedir.