13. Gebelik Haftası

40hafta

Sizde olan değişimler

Gebeliğin zorlu ilk 3 aylık döneminin ardından gelen 2. üç aylık döneme (trimester) yaklaşılmıştır. Bu döneme gebeliğin ‘’balayı’’ dönemi denebilir. Anne tekrar kendini enerjik hissetmeye başlar, çünkü hemen, hemen tüm organlar gebeliğe ilk adaptasyonunu tamamlamıştır ve anne kendini çok iyi hissetmektedir. Şimdiye kadar bulantı-kusma, sabah yorgunluğu gibi nedenlerle kilo alamamışsanız artık kendinizi daha iyi hissetmeye ve kilo almaya başlayacaksınız.

Bundan sonra yeme düzeninize daha dikkat etmelisiniz. Genel olarak her gün et veya dönüşümlü olarak baklagiller, sebze, meyve, süt, yoğurt, peynir, yumurta mutlaka alınmalıdır. Ancak hamur işi, tatlı, baharat, ek tuz ve kızartmalardan uzak durmalısınız.

Bebeğinizde olan değişimler

Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 7 – 8 cm, ağırlığı 30 gr kadardır. Bebeğin tüm organları hemen, hemen oluşumunu tamamlamıştır. Bundan sonra gebeliğin geri kalanında bebek dış dünyada yaşaması için gereken olgunlaşmayı tamamlamak için vakit geçirecektir. Ses telleri gelişmiş, bağırsaklar tamamen yerlerine yerleşmiştir. Bebeğinizin birçok refleksi gelişmiş, kıvrılma hareketi ile karnınızı itmeye başlamıştır.

Plasenta gebeliğin devamı ve gelişimi için gereken tüm hormonları salgılamaktadır. Ayrıca bebeğiniz için gereken oksijen ve besin maddelerini taşırken, oluşan metabolizma atıklarını da bebekten uzaklaştırır.

Bu dönemde her ne kadar emme kasları henüz gelişmemiş olsa da bebeğiniz başparmağını ağzına götürmeye başlamıştır.