11. Gebelik Haftası

Bebeğiniz tekmeler atıyor ama siz bunu henüz hissedemiyorsunuz.

11hafta

Sizde olan değişimler

Karnınızı ellediğinizde, karın alt kısmında rahim ele gelebilir. Diş etleri, tırnaklar ve ciltte değişiklikler olabilir. Bulantılar azalmaya başladığından iştah düzelmesi ile birlikte kilo alımı başlar. Bel ağrısı şikayetleri yaşayabilirsiniz.

Belinize dikkat etmelisiniz

Gebelikte bel ağrısının en önemli nedenlerinden biri belinizi yanlış kullanmanızdır. Büyüyen rahim ile birlikte ağırlık merkeziniz de öne doğru yer değiştirir ve siz gerekli tedbirleri almazsanız bu “yer değiştirme” ağrıya neden olur. Otururken, belinizin arkasıyla koltuğunuz arasında hiçbir boşluk kalmamalı. Koltuğunuz buna uygun değilse sürekli yanınızda bulundurduğunuz sert bir yastığı (bu katlanmış bir nevresim de olabilir) belinizle koltuğunuz arasına koyarak bu boşluğu doldurmalısınız.

Bir şey almak için eğilirken bu işlemi belinizi bükerek değil, bacaklarınızı dizlerinizden bükerek yapmalısınız. Yatağınız ortopedik özellikler taşımıyorsa (ortopedik yatak, nispeten sert olan bir yataktır ve yattığınızda içine gömülmezsiniz) yatağınızı değiştirin.

Bebeğinizde olan değişimler

Baş – popo uzunluğu 4 – 6cm, ağırlığı 8 gr civarındadır. Kalp atımları Doppler stetoskop ile duyulabilir. Bebek tekmeler atmasına rağmen anne henüz hissetmez.

Karaciğer, beyin, akciğer ve bağırsaklar kendi fonksiyonlarını yapmaya başlarlar. Kuyruk görünümü tamamen gitmiştir. Karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlar, dış cinsel organlar vardır ancak ayırım oldukça güçtür. Saçlar ve el ayak tırnakları gibi detaylar gelişime eklenir. Baş hemen, hemen vücudun tamamı kadar büyüktür, bu dönemde baş gelişimi yavaşlamaya başlar.